הדברת יתושים

ריבוי יתושים והדברתם הינה אחת הבעיות המטרידות את מי שעוסק בתברואה ציבורית. מעבר להיותם מטרד מעופף הגורם לעקיצות וגירודים, היתושים מסוגלים להעביר מחלות ובעיקר מלריה. בארצות העולם השלישי כ-100 מיליון איש נדבקים במחלה על ידי יתושים.
בארץ קיימים כ-44 מיני יתושים. רובם אינם מעבירים מחלות, אך עקיצותיהם הם מטרד רציני לבני האדם ולבהמות.

יתושים הינם חרקים המתרבים תוך זמן קצר וחיים חיים ארוכים יחסית. ליתושים זוג כנפיים יחיד, מבנה גוף דקיק וחדק ארוך.

הזכרים חיים בין שבוע לשלושה שבועות ואילו הנקבות מגיעות לאורך חיים של כחודשיים. הזכרים והנקבות ניזונים מצוף צמחים בדרך כלל, אולם הנקבות ניזונות מדם (אדם או בהמה) לצורך אספקת חלבונים הדרושים להתפתחות ביציהן.
לנקבות גפי פה עוקצים ומוצצים. בשעת העקיצה נצמדים אל עורו של הנעקץ זיפי עקיצה חדים. בעזרת זיפים אלה מנוסר עורו של הנעקץ ובאמצעות צינור המציצה מוצצת הנקבה את הדם. הדם אינו נקרש כתוצאה מרוק היתושה המכיל חומרים נוגדי קרישה.

היתושים פעילים בעיקר בעונות האביב והקיץ ונפוצים בסביבות של מים עומדים: שלוליות, בריכות, ביצות, תעלות וכו', זאת מכיוון שהם מתפתחים על פי רב במים עומדים.

השיטות להדברת יתושים

שיטות ההדברה הנהוגות כיום הנן: הדברה כימית, הדברה ביולוגית, הדברה פיזית והדברה גנטית.

הדברה כימית

ההדברה הכימית מבוצעת באמצעות חומרים כימיים המשתייכים לקבוצת הפחמנים הכלוריים, הזרחנים האורגניים והקארבאמטים.

החומר העיקרי בו משתמשים בארץ מבוסס על תזקיקי נפט ויעדו הדברת זחלי יתושים במים. חומר אחר מכיל 25% חומר פעיל אשר מדביר את מרבית אוכלוסיית היתושים אך פוגע גם בצמחיה באזור הריסוס.

להדברה הכימית חסרונות רבים: בנוסף לסכנת ההרעלה לצמחייה, בעלי החיים והאדם היתושים נוטים לפתח עמידות בפני החומרים הכימיים תוך זמן קצר.

הדברה ביולוגית

בשיטה זו נעשה שימוש באויבים טבעיים של היתושים- הטורפים והחיידקים.

הדברה באמצעות טרף- דגי הגמבוזיה הניזונים מזחלי היתושים מסוגלים לחסל אוכלוסיות יתושים נרחבות במקורות מים עומדים. לפיכך מי שיש בבעלותו בריכת נוי מוזמן לשכן בה דגי גמבוזיה שיטפלו באוכלוסיית היתושים. דגים אלה אינם יקרים והטיפול בהם הוא מינורי. החיסרון בשיטה זו הוא אי היכולת לשכן דגי גמבוזיה בשלוליות מים זמניות.

הדברה באמצעות חיידקים- חיידק הבצילוס מייצר רעלים הגורמים למותם של זחלי יתושים. החיידק נכנס לתוך מערכת העיכול של הזחל, מפריש רעלנים וגורם למותו. החיידק נמצא באבקה או בגרגירים המושלכים לבריכות המים.

יתרונות החיידק הוא בכך שרעילותו ספציפית והוא ידידותי לסביבה. חסרונותיו הוא בכך שהחומר בו ממוקם החיידק נוטה לשקוע במים ונעלם במהירות יחסית, השפעתו על הזחלים היא הדרגתית והוא מתאים לבריכות מים בהם אין מגוון ביולוגי רב שעלול לאוכלו במקום זחלי היתושים.

הדברה פיזית

הדברה מבוססת על פיזור חומרים שמנוניים על פני המים. השמן אוטם אותם ואינו מאפשר לזחלים לנשום. החיסרון בשיטה זו הוא אי היכולת להשתמש בחומרים אלה על פני בריכות מי שופכין המקשות על פיזור השמן על פני המים.

הדברה באמצעות הנדסה גנטית

שיטה ניסיונית בה נעשה ניסיון להזריק לתוך ביצי היתושים גנים היוצרים ביתושים נוגדנים נגד מלריה.  זאת בתקווה שביתושים יתרחש שינוי גנטי שימנע את העברת מחלת המלריה.

במקרה של מכת יתושים קשה באזור מגוריכם בדקו ראשית האם ישנו מקור מים עומד בסביבה ונסו לייבשו. במקרה שאינכם מצליחים לטפל בבעיה ניתן להזמין מדביר מקצועי, בעל ניסיון בכל הנוגע להדברת יתושים.
מדביר מנוסה יאתר את מקור היתושים ויתאים את שיטת ההדברה המתאימה מכולן.